Antyki w nowoczesnych wnętrzach – czy to możliwe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dekorowanie wnętrz to sprawa bardzo prywatna, która zależy od gustu oraz stylu danej osoby. Coraz bardziej popularną praktyką przy aranżowaniu wystroju domu jest mieszanie różnych stylów oraz pozornie zupełnie niepasujących do siebie elementów. Eksperymentowanie ze stylem wnętrza może dać naprawdę ciekawy i nietypowy efekt, jeśli wiesz, co robisz i masz w sobie wystarczająco dużo odwagi, by zaryzykować nieoczywiste połączenia. Przekonaj się, czy w nowoczesnym wystroju jest miejsce na antyki.   

Czym jest antyk?   

Do tego, aby zacząć rozmowę o wplataniu antyków w nowoczesne wnętrza, najpierw należy zastanowić się, czym tak naprawdę jest antyk. Młodzi ludzie tym mianem określają przedmioty nawet z lat osiemdziesiątych! Żeby zostać oficjalnie uznanym antykiem, mebel musi mieć co najmniej sto lat. Ta granica jest jednak dość trudna do przekroczenia, dlatego wielu kolekcjonerów antyków przyjmuje nieco inne, bardziej przyjazne kryterium. Dla pasjonatów, antykami są najczęściej przedmioty wyprodukowane przed zakończeniem drugiej wojny światowej. Rzeczy wytworzone po roku 1945 są już uznawane za współczesne i muszą odczekać kolejne lata, by móc stać się prawdziwymi antykami dla kolekcjonerów.   

Jakie antyki sprawdzą się w nowoczesnym wystroju?   

Nie każdy przedmiot dobrze wpasuje się we współczesny wystrój. Często styl antyków zbyt mocno odbiega od nowoczesnych standardów, by móc wkomponować je we wnętrze w naturalny sposób. Dość uniwersalnym meblem są skrzynie, które można wykorzystać, jako stolik, szafkę – skrytkę, półkę lub siedzisko. Taki antyk można dodatkowo opatrzyć gadżetami, takimi jak robiona na szydełku serweta lub narzuta.   

Innym meblem, który świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, są witryny  antyki. Możesz wykorzystać je do wyeksponowania dekoracji, pamiątek czy kolekcji, na przykład kryształów lub innego szkła. Bardzo dobrym pomysłem na unowocześnienie antyków bez odbierania im uroku jest połączenie ich ze współczesnymi gadżetami. Możesz więc ustawić na górze takiej witryny egzotyczną roślinę w modnej osłonce lub ekstrawagancki wazon z suszonymi kwiatami.   

W jakich stylach najlepiej odnajdą się antyki?  

Wszystko zależy od tego, jak stary jest antyk i z jakiej epoki pochodzi. Stosunkowo młode, około stuletnie antyki świetnie sprawdzają się w większości stylów. Fantastycznie wyglądają we wnętrzach industrialnych i loftach oraz w minimalistycznych domach. Ich prosty i nienachalny design czyni je dość uniwersalnymi. Z kolei bardziej ekstrawaganckie, bogato zdobione antyki, na przykład z epoki baroku, lepiej sprawdzą się we wnętrzach glamour oraz eleganckich aranżacjach w stylu francuskim. Nowoczesność w obecnych czasach nie zawsze polega na podążaniu za trendami i urządzaniu wnętrza wyłącznie przy pomocy nowych, nieużywanych mebli z dużych sieciówek. W wielu przypadkach nowoczesny wystrój to taki, który zaskakuje swoim klimatem i nietypowymi połączeniami, dlatego nie musisz kierować się jedynie wyznacznikami z magazynów dla dekoratorów. 

Urządzanie domu to, wbrew pozorom, spore wyzwanie, ponieważ musisz podjąć konkretną decyzję i ukształtować swoją wizję spośród nieskończonej ilości możliwości, jakie daje puste pomieszczenie. Nie bój się eksperymentować i bawić się konwencjami, przełamywać style i wychodzić z ustalonych ram. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Tima Miroshnichenko

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*