Kiedy decydujemy się na wybór osłonek na doniczki, często kierujemy się czysto praktycznymi pobudkami. Ma to miejsce zazwyczaj, kiedy lubimy zmieniać aranżacje swoich wnętrz, a nasze kwiaty niestety nie przepadają za przesadzaniem.
To jednak niejedyny powód, dla którego preferujemy rozwiązanie doniczka + osłonka. W jaki sposób jest on pomocny podczas uprawy? Jak prawidłowo zadbać o rośliny umieszczone w osłonkach i jakie osłonki wybierać?
Osłonka na doniczkę zasadniczo niewiele różni się od donicy. Jej podstawową zaletą jest dekoracyjna forma, którą w każdej chwili możemy dopasować do aranżacji wnętrza bez lęku, że posadzony w donicy kwiat źle zniesie kolejne przesadzanie. Jej zadaniem jest zasłonięcie brzydkich brązowych bądź czarnych donic produkcyjnych, które zniszczą efekt nawet najpiękniejszej rośliny. Kolejną różnicą jest brak otworów odprowadzających nadmiar wody, które doniczka musi posiadać. Jeśli hodujemy nasze rośliny w doniczkach, jesteśmy zmuszeni do postawienia ich na pasujących do nich podstawkach. Kiedy doniczka jest wstawiona do osłonki, problem nieestetycznych i zajmujących dużo miejsca na parapecie podstawek odchodzi do lamusa. Często jednak słychać głosy, że donice mimo wszystko zapewniają lepsze warunki roślinom i chronią przed notorycznym ich przelewaniem i w efekcie gniciem korzeni. Są jednak na to sposoby, które zupełnie eliminują ten problem.
Istnieje kilka sposobów, by zadbać o rośliny w osłonkach. Przeważnie są to patenty zapobiegające przelewaniu roślin, które utrzymywane przez dłuższy czas może uśmiercić najwytrwalszy kwiat. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni wybór i dopasowanie osłonki do doniczki. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że donica sięga samego dna kupionej przez nas osłonki. Jak temu zaradzić? Wystarczy, że sięgniemy po odrobinę większy produkt, na którego dno wysypiemy na przykład drenaż z keramzytu (najlepiej ok. 3-centymetrową warstwę), który powinien zapewnić optymalne warunki zapobiegające gniciu korzeni. Na rynku istnieje również szeroki wybór osłonek z tzw. półką, która również nie pozwala na zbyt długi kontakt korzeni z nagromadzoną na dnie naczynia wodą.
Dobrym rozwiązaniem na zapewnienie odpowiedniej gospodarki wodnej roślinom umieszczonym w osłonkach jest wyposażenie ich w system nawadniający, który będzie kontrolował poziom wody w osłonce. To duże ułatwienie, jednakże nie jest niezawodne. Systemy te czasem mają tendencję do zakamieniania się, przez co wskaźniki nie pokazują odpowiednich wartości, może to doprowadzić do przelania kwiatów.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli osłonek wykonanych z różnych tworzyw. Najpopularniejsze są nadal te wykonane z tworzywa sztucznego, gdyż ich koszt jest zdecydowanie niższy od alternatyw w sklepach ogrodniczych czy z artykułami wnętrzarskimi. Jeśli urządzasz wnętrze w stylu klasycznym, nowoczesnym czy glamour, polecamy osłonki wykonane ze szkła bądź ceramiki. Do wnętrz boho, skandynawskich lub rustykalnych świetnie sprawdzą się modele drewniane, materiałowe bądź wiklinowe, zabezpieczone od wewnątrz. Pomieszczenia nowoczesne, minimalistyczne czy w industrialnym stylu rewelacyjnie dopełnią osłonki metalowe, na przykład formą przypominające puszki.
Zdj. główne: Brina Blum/unsplash.com