Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu? Sprawdź!

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu? Sprawdź!

Materiał Partnera

Pomysł na remont
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podłączenie lampy z czujnikiem ruchu nie jest trudne, jednakże trzeba wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Jeśli zdecydujemy się na lampy zewnętrzne z wbudowanym czujnikiem ruchu, to mamy tak naprawdę gotowy produkt. Takie rozwiązanie to np. naświetlacz ledowy Steinel od ardant. Sprawa ma się inaczej, kiedy pragniemy zamontować zewnętrzny czujnik ruchu bądź dodatkowy czujnik zmierzchu. Poniżej przedstawimy, jak podłączyć czujnik ruchu do lampy.

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy ogrodowej?

Najważniejsze to zadbanie o własne bezpieczeństwo. Wszystkie operacje przy lampie dokonujemy zawsze przy odłączonym zasilaniu. Dodatkowo, mając instrukcję od producenta, podłączenie powinno przebiec bez większych przeszkód.

Przebieg podłączania:

  • Odłącz zasilanie.
  • Przymocuj obudowę czujnika, zgodnie z rysunkiem technicznym lub instrukcją obsługi od producenta.
  • Podłącz czujnik zgodnie z oznaczeniami przewodów.

Oznaczenia przewodów:

  • Zasilanie 230V – przewód fazowy L (brązowy) i przewód neutralny N (niebieski)
  • Zasilanie 12V – przewód dodatni + (czerwony) i przewód ujemny – (czarny)

Rodzaje czujników ruchu:

  • Czujnik ruchu MV — czyli, innymi słowy, mikrofalowy. Działa na zasadzie emisji i odbioru fal elektromagnetycznych, dzięki którym rozpoznaje przemieszczenie się osoby.
  • Czujnik ruchu PIR — działa na podczerwień. Wykrywa on zmiany temperatury w obrębie zasięgu czujnika.

Jak ustawić lampę z czujnikiem ruchu?

Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ jeśli źle ustawimy lampy do łazienki z czujnikiem ruchu (np. biały plafon Serres firmy Holdbox), może skutkować to nieodpowiednim działaniem lub też uszkodzeniem produktu. Stronimy od ustawiania czujki w pobliżu źródła ciepła oraz miejsc, gdzie będzie często przypadkowo aktywowana. W tym wypadku dobrym pomysłem będzie zastanowienie się, w którym momencie sensor ma nas wyłapywać i oświetlać pomieszczenie.

Gdzie warto jeszcze zamontować lampy z czujnikiem ruchu?

Lampa z czujnikiem ruchu do przedpokoju- najlepiej sprawdzają się w tym wypadku plafony. Minimalistyczna oprawa zabarwiona bielą wkomponuje się w każdą aranżację kuchenną.

  • Lampa schodowa z czujnikiem ruchu – zainstalowanie takiego oświetlenia uchroni nas przed niebezpiecznymi wypadkami przemieszczając się po schodach.
  • Lampa z czujnikiem ruchu na korytarz – rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne na klatkach schodowych. W tym wypadku nie musimy po omacku szukać włącznika światła, dodatkowo oświetlenie wyłącza się w momencie braku ruchu, zatem i idzie za tym oszczędność.
  • Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu- dodają one uroku naszej posesji wokół w domu i wzrasta bezpieczeństwo, ponieważ dzięki oświetleniu można zauważyć potencjalnych intruzów czy złodziei. Na naszym sklepie posiadamy całą kategorię lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu.

Dlaczego warto zainwestować w lampy LED z czujnikiem ruchu?

Jest to forma dodatkowej oszczędności, która zapewnia wieloletnią trwałość produktu. Diody LED nie gasną nagle, lecz powoli się wygaszają. Jeżeli chcemy, by oświetlenie zewnętrzne cieszyło nas dłużej, polecaną opcją są lampy ogrodowe solarne, czyli takie, które posiadają akumulator i podczas społecznego dnia same się ładują. Taką lampą do ogrodu jest na przykład krasnal ogrodowy Poluxa.

Artykuł Sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*