Wbrew pozorom, listwy przypodłogowe pełnią niebagatelną rolę w aranżacji wnętrza i mogą całkowicie zmienić klimat pomieszczenia, jeśli będą źle dobrane. Z tego powodu niezwykle istotne jest zadbanie, aby kolor, kształt i wysokość listew współgrała z wystrojem wnętrz. Jeśli o to zadbasz, z pewnością uzyskasz harmonijną aranżację i zadowalający efekt.
Listwy przypodłogowe mają za zadanie wyrównywać nierówności między podłogą a ścianą. Tego typu niedociągnięć nie da się uniknąć (lub jest to niezwykle trudne), dlatego element w rodzaju listew jest kluczowy dla zachowania estetyki pomieszczeń. Dodatkową funkcją listew jest możliwość ukrycia za nimi przewodów należących do instalacji elektrycznej, co sprawia, że poza funkcją dekoracyjną, stanowią one również udogodnienie logistyczne. Producent listew aluminiowych WALL UP proponuje kilka rodzajów listew przypodłogowych. Przede wszystkim znajdziesz tutaj listwy o pełnym przekroju, które montuje się bezpośrednio do ściany. Są to tak zwane cokoły. W zależności od Twoich potrzeb estetycznych mogą być proste, ozdobne, frezowane lub pogrubione w dolnej części. Z kolei wspomniane wcześniej listwy przypodłogowe przystosowane do poprowadzenia pod nimi kabli to listwy profilowe. Ostatnim rodzajem są listwy chowane w ścianie, preferowane przez posiadaczy grubszych okładzin ściennych. Ich użycie gwarantuje gładszą powierzchnię łączenia.
Głównym zadaniem listew jest przykrycie nierówności między ścianą a podłogą i podkreślenie tych dwóch płaszczyzn. Z tego powodu istotne jest, aby były one odpowiednio dobrane względem proporcji wnętrza. Klasyczne listwy cokołowe, które znajdziesz na przykład tutaj: https://wallup.pl/oferta/listwy-cokolowe/, mogą mieć najróżniejsze wymiary. Najwęższe z nich, wysokości zaledwie kilku centymetrów (mniej-więcej 4-6 cm) nadają się do niewielkich pomieszczeń. Standardowe pomieszczenia najlepiej komponują się ze średniej wysokości listwami (około 6-8 cm), a pokoje wyższe niż 250 centymetrów, na przykład mieszkania loftowe albo wnętrza kamienic, powinny zostać wyposażone w wysokie listwy (co najmniej 10 cm). Innym czynnikiem, który znacząco wpływa na wybór listew przypodłogowych, są kolory obecne w pomieszczeniu. Ogólna zasada mówi, że listwy powinny być w kolorze identycznym lub o jeden ton ciemniejszym od podłogi, kolorze ścian lub kolorze drzwi. Jeśli natomiast chodzi o profil, to ozdobne listwy będą pasować do bogatych stylów – na przykład klasycznego, glamour albo prowansalskiego – a gładkie do wnętrz industrialnych, nowoczesnych i minimalistycznych.
Obecnie listwy przypodłogowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, a na rynku istnieje naprawdę wiele opcji. Do najpopularniejszych należą listwy z litego drewna, które mogą być lakierowane albo malowane, listwy z drewna pokrytego fornirem, czyli cienkimi płatkami drewna, listwy z MDF, czyli płyt pilśniowych z włókien drzewnych – lakierowane, laminowane lub fornirowane – a także listwy metalowe, na przykład listwy przypodłogowe aluminiowe albo wykonane ze stali nierdzewnej. Twój wybór w tej kwestii z pewnością będzie zależał od Twoich potrzeb i oczekiwań. Listwy drewniane będą idealne dla osób oczekujących eleganckich i trwałych wykończeń, listwy z MDF nadają się wyłącznie do pomieszczeń nienarażonych na dużą wilgoć, ale za to wykazują dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, natomiast listwy metalowe są bardzo trwałe.
Zdjęcie główne: pexels.com/Vecislavas Popa