Japandi – nowy hit wnętrzarski

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stonowane kolory, proste formy mebli i naturalne tkaniny sprawiają, że domowe pomieszczenia tchną spokojem i poczuciem równowagi. Z umiłowania minimalizmu powstał nowy trend wnętrzarski – japandi, który jest połączeniem stylu skandynawskiego z japońskim. Czym wyróżnia się ten styl?

Styl japandi jest stosunkowo nowym nurtem aranżacyjnym. Stanowi on fuzję stylu skandynawskiego z japońskim, czerpiąc z nich to, co najlepsze. Mogłoby się zdawać, że kultury Kraju Kwitnącej Wiśni i północnej Europy są bardzo odmienne, tymczasem okazuje się, że łączy je umiłowanie natury, prostoty, harmonii i funkcjonalności.

W aranżacjach japandi możemy zauważyć skandynawskie przywiązanie do przytulności oraz japońskie zamiłowanie do ascetyzmu i natury. W tym stylu znajdziemy minimalistyczne bryły, geometryczne linie, naturalne materiały i dużą ilość światła. W takich przestrzeniach czuje się, że można swobodnie oddychać, pozwolić sobie na wyciszenie.

Paleta barw w stylu japandi

Japandi opiera się przede wszystkim na stonowanej, ale przytulnej kolorystyce, którą czerpie zarówno ze stylu skandynawskiego, jak i japońskiego. Prym wiedzie świetlista biel, podkreślająca prostotę i porządek. Minimalizm japandi nie jest jednak chłodny – łagodne beże dodają wnętrzom ciepła i przytulności. Do stylu japońskiego nawiązują spokojne kolory ziemi, których również nie może zabraknąć w aranżacji japandi. Warto szczególnie wybierać jasne i ciemne odcienie zieleni i brązów. Możemy również sięgać po szarości, które doskonale sprawdzą się jako tło, na przykład na ścianach bądź podłogach. Jeśli zależy nam na mocniejszych akcentach, wybierzmy dodatki w klasycznej czerni. Wyraziste akcesoria przełamują stonowaną kolorystykę i przyciągają wzrok.

Minimalistyczne meble

Aranżację japandi podkreślają lekkie meble o smukłej formie. Wybierajmy modele o prostych liniach, sprawdzą się również opływowe kształty. Unikajmy za to bogato zdobionych szaf, regałów, foteli i krzeseł. W nurcie japandi nie ma miejsca także na meble tapicerowane z ozdobnymi pikowaniami czy przeszyciami. W salonie warto postawić beżową sofę na nóżkach, dzięki którym mebel wygląda lekko. Zarówno Japończycy, jak i Skandynawowie uwielbiają drewno, dlatego dobrym wyborem będą drewniane stoły, ławki i krzesła.

Dodatki i naturalne tkaniny

Wyjątkowość wnętrz urządzonych w stylu japandi podkreślają wysmakowane dodatki i naturalne materiały, takie jak len i bawełna, z których mogą być wykonane zasłony i poszewki na ozdobne poduszki. Choć w tym nurcie stawia się na minimum liczby elementów wyposażenia, to możemy zauważyć, że we wnętrzach nie brakuje starannie dobranych oryginalnych dekoracji. Mogą to być na przykład stare, wyjątkowe przedmioty, znalezione na pchlim targu, albo egzotyczne pamiątki przywiezione z dalekich podróży. Warto zadbać także o oświetlenie, które buduje odpowiedni nastrój w stylu japandi. Świetnym wyborem będą lampy wykonane z lekkiej plecionki, bambusa, rattanu lub wikliny. Przepuszczają one duże ilości światła. Możemy zdecydować się też na modele z drewnianymi elementami.

Ważnym elementem tego nurtu aranżacyjnego są także wazony i efektowne rośliny. Ceramiczny wazon, noszący ślady zużycia, może stać pusty albo być wypełniony kwiatami, żywymi lub suszonymi. Domowe rośliny umieszczajmy w glinianych donicach.

Zdj. główne: Jirreaux/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*