Nasiona ziół do ogrodu i na parapet – jak wybrać najlepiej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Po nasiona ziół sięgają zarówno doświadczeni, jak i początkujący ogrodnicy. Umiejętnie dobrane zioła posiadają właściwości lecznicze, znakomicie sprawdzą się też w kuchni. W tej chwili w sklepach ogrodniczych znajdziemy ogromny wybór nasion. Dobrze wyposażone internetowe sklepy ogrodnicze dysponują także rzadko spotykanymi gatunkami ziół. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych nasion?

Jakie są nasze potrzeby?

Zanim zaczniemy kupować nasiona ziół zadajmy sobie pytanie o to jakie są nasze potrzeby. Jakie są nasze ulubione zioła, z których ziół najczęściej korzystamy w kuchni? Być może chcemy uprawiać konkretne zioła ze względu na ich walory dekoracyjne czy zdolność do odstraszania szkodników. Nie ma sensu kupowanie nasion ziół tylko dlatego, że są one modne, gdy zdajemy sobie sprawę, że nie będziemy z nich korzystać.

Jeżeli chcemy uprawiać zioła w donicach na parapetach – koniecznie sprawdźmy czy konkretny gatunek nadaje się do tego celu. Musimy mieć również pewność, że w naszym ogrodzie jesteśmy w stanie zapewnić konkretnym roślinom prawidłowe warunki wzrostu.

Początkujący ogrodnicy powinni się upewnić czy wybrane przez nich zioła są łatwe w uprawie (w przeciwnym razie mogą szybko się zniechęcić).

Jakie są popularne zioła?

W polskich ogrodach bardzo często sadzi się takie zioła jak melisę, bazylię, miętę, oregano, kozieradkę, lubczyk, lawendę, rozmaryn, rumianek, pietruszkę, macierzankę piaskową., nagietek lekarski, estragon, koper, tymianek, szałwię.

Pochodzenie ziół ma znaczenie

W przypadku, gdy planujemy posadzić zioła w przydomowym ogrodzie, koniecznie zwróćmy uwagę na kraj ich pochodzenia. Bardzo ważne jest, żeby posadzić zioła polskie lub pochodzące z obszaru o zbliżonym do polskiego klimacie (na przykład zioła z Holandii, Ukrainy, Niemiec czy Litwy). Tylko wówczas możemy mieć pewność, że rośliny zaadaptują się do naszego ogrodu. Jeżeli nie chcemy rezygnować z roślin pochodzących z krajów o klimacie tropikalnym, musimy liczyć się z koniecznością ich uprawy w pomieszczeniach lub szklarniach (są gatunki, które nie tolerują najdrobniejszych przymrozków.

Gdzie powinien znajdować się ogród ziołowy?

Większość ziół do prawidłowego wzrostu potrzebuje stałego dostępu do światła, dlatego warto jest założyć ogród ziołowy po nasłonecznionej stronie domu.

Ważne jest, żeby nasz ogród ziołowy znajdował się blisko domu (dzięki temu nie będziemy musieli pokonywać dużych odległości w celu przyniesienia świeżych ziół), koniecznie niedaleko źródła wody (zioła potrzebują regularnego nawadniania).

Dobrym pomysłem jest założenie ogrodu ziołowego w miejscu, gdzie gleba jest zasobna w składniki odżywcze, wilgotna (ale nie podmokła) i przepuszczalna. Jeżeli dysponujemy jedynie podłożem słabej jakości, przed posadzeniem ziół możemy spróbować je wzbogacić nawozami.

Nasiona czy sadzonki

W sklepach ogrodniczych możemy kupić zarówno nasiona ziół, jak i ich sadzonki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co wybrać. Jeżeli kupujemy nasiona ziół i sadzonki od polskich, renomowanych producentów – każdy wybór wydaje się dobry.

Posadzenie ziół z nasion jest rozwiązaniem tańszym, jeżeli zależy nam na uprawie dużej ilości roślin.

Pamiętajmy, żeby wybierać tylko takie nasiona ziół, które mają dokładnie opisane, nieuszkodzone opakowania, koniecznie z aktualnym terminem przydatności (po jego upływie zdolność roślin do kiełkowania spada). Nie należy kupować nasion ziół na zapas, jednak gdy dysponujemy większą ich ilością – przechowujmy je w suchym i chłodnym miejscu (wilgoć i wysokie temperatury sprzyjają kiełkowaniu).

Zdjęcie: materiał Klienta.

Artykuł Sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*