Szukasz inspiracji na aranżację balkonu? Oto najpiękniejsze kwiaty balkonowe

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każdy z nas ma komfort posiadania przydomowego ogródka. Jeśli jednak posiadasz balkon, możesz na nim urządzić namiastkę ogrodu. W gąszczu roślin balkonowych łatwo się pogubić. Specjalnie dla Ciebie dokonaliśmy ich selekcji.

Jeśli planujesz posadzić na balkonie kwiaty lub kupić gotowe rośliny, musisz uwzględnić ich wymagania, tj. odporność na otaczające je warunki, przede wszystkim wysoką i niską temperaturę oraz zacienienie. Oceń stopień nasłonecznienia swojego balkonu, a następnie przyjrzyj się proponowanym przez nas wariantom.

Kwiaty wiosenne na słoneczny balkon

Jeśli Twój balkon położony jest po słonecznej stronie, wybieraj rośliny, które dobrze znoszą silne nasłonecznienie i suszę.

Pelargonia

Jeśli szukasz pięknej rośliny kwitnącej całe lato, koniecznie uwzględnij w swoich balkonowych aranżacjach pelargonię, czyli geranium. Pelargonie kochają słońce, dlatego dobrze oświetlony balkon jest dla nich doskonałym stanowiskiem. Pod wpływem silnych promieni słonecznych geranium jeszcze piękniej kwitnie. Spośród rozmaitych odmian pelargonii na słonecznym miejscu najlepiej rośnie pelargonia bluszczolistna.

Portulaka

Ta roślina nie wymaga częstego podlewania i dobrze znosi palące słońce. Grube liście portulaki zatrzymują wilgoć, dzięki czemu roślina długo zachowuję formę. Portulaka kwitnie od czerwca do sierpnia.

Cynia

Cynia to dość odporna na upał roślina jednoroczna. W przypadku przeciągającej się suszy cynię trzeba regularnie i ostrożnie podlewać, tak by nie moczyć liści rośliny. Jej duże, pełne kwiaty o żywych kolorach i aksamitnych płatkach cieszą oczy aż do wystąpienia pierwszych przymrozków.

Kwiaty na balkon północny

Jeśli Twój balkon wychodzi na północną stronę, musisz ograniczyć swój wybór do roślin, które dobrze czują się w cieniu.

Niecierpek

Niecierpek lubi zacienione miejsca, w ogrodzie najlepiej rośnie pod drzewami, dlatego na balkonie wychodzącym na północną stronę ta roślina czuje się jak ryba w wodzie. Wymaga regularnego nawadniania, jednak nie przesadzaj z ilością wody, ponieważ jej nadmiar powoduje zagniwanie kwiatów.

Bluszcz

Balkon opleciony bluszczem zawsze wyróżnia się na tle innych. Roślina jest też łatwa w pielęgnacji: nie wymaga częstego podlewania, za to trzeba ją regularnie spryskiwać.

Cyklamen

Z pewnością znany jest Ci cyklamen o wzorzystych liściach układających się w kształt serca. Roślinę trzeba z umiarem podlewać, gdyż szkodzi jej zarówno nadmiar, jak i brak wilgoci. Cyklamen należy też chronić przed pełnym słońcem i wysoką temperaturą, dlatego balkon północny będzie dla niego dogodnym miejscem.

Kalceoralia

Niewątpliwą ozdobą Twojego balkonu na wiosnę będzie kalceoralia, inaczej pantofelnik. Roślina ta zdumiewa kształtem swoich kwiatów przypominających małe chodaki i rozpromienia otoczenie żywymi kolorami rozciągającymi się od jaskrawej żółci po nakrapianą czerwień. Kalceoralia to kolejna roślina stworzona dla północnego balkonu: preferuje półcień i niewysokie temperatury (14–16℃). Roślinę należy podlewać w miarę wysychania ziemi w doniczce.

Kwiaty na balkon wschodni lub zachodni

Balkony wychodzące na wschód lub zachód nadają się dla większości roślin pokojowych dzięki umiarkowanemu oświetleniu.

Werbena

Werbena, znana też między innymi jako witułka, święte ziele i łzy Junony, jest ceniona nie tylko za swe walory dekoracyjne, lecz także właściwości lecznicze. Werbena popularna jest głównie jako roślina ogrodowa, uprawiana na klombach, niemniej jednak na balkonie czuje się nie gorzej niż pod gołym niebem. Werbena kwitnie dość długo – od czerwca do listopada.

Aksamitka

Ojczyzną aksamitki jest Meksyk, w niektórych krajach roślina stosowana jest w kuchni jako przyprawa. Już dawno zdobyła popularność w ogrodach i na balkonach dzięki temu, że długo i obficie kwitnie. Aksamitka dobrze znosi zarówno upał, jak i wiatr. W zasadzie dobrze się czuje w każdych warunkach.

Stokrotka

W średnich szerokościach geograficznych stokrotki kwitną w maju i cieszą oko aż do wystąpienia chłodów. Stokrotka jest rośliną niewymagającą, dobrze się czuje w miejscach zacienionych, dlatego mało oświetlone balkony będą dobrym stanowiskiem dla jej uprawy.

Kwiaty pnące na balkon

Piękny kwitnący balkon trudno sobie wyobrazić bez choćby jednej rośliny pnącej. Zachwycające pędy oplatające poręcz balkonu lub specjalnie dla tego zamontowaną kratkę prezentują się naprawdę okazale.

Bugenwilla

Wijące się pędy bugenwilli obsypane kwiatami w kolorze głębokiego fioletu potrafią efektownie ozdobić balkon lub taras. Bugenwilla preferuje dobrze nasłonecznione miejsca o normalnej wilgotności. Optymalna temperatura dla rośliny – od 23℃ do 27℃.

Wilec

Wilec o pięknych, jaskrawo zabarwionych kwiatach okrywający gęstą zasłoną balkonowe balustrady zachwyci przechodniów na ulicy i Twoich sąsiadów. Pomyśl o zainstalowaniu siatki lub podpórek, które pozwolą pędom piąć się w górę. Wilec należy chronić przed pełnym słońcem.

Kielisznik

Ta wieloletnia roślina z rodziny powojowatych znana jest wielu ogrodnikom. Ale dlaczegóż by nie wykorzystać jej w charakterze balkonowej liany? Kielisznik jest łatwy w pielęgnacji, wydaje skromne, acz piękne bladoróżowe kwiaty w kształcie dzwoneczków lub gęstych pomponów.

Powojnik

Balkon wychodzący na południową lub wschodnią stronę doskonale nadaje się do uprawy powojnika. Jeśli zdecydujesz się na jego uprawę, wybierz jedną z odmian wytrzymałych na mróz. I miej na uwadze, że na ciemnych balkonach, z wystawą północną, roślinie grozi przemarznięcie. Jeśli więc jesteś posiadaczem takiego balkonu, lepiej wybierz jakąś inną roślinę. 

A więc, jeśli masz już sadzonki lub nasiona, włącz wyobraźnię i zabierz się do pomysłowej aranżacji balkonu z wykorzystaniem najpiękniejszych kwiatów!

Zdjęcie główne: annanahabed/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*